Blog Sitesinin Size Kazandıracakları

Bir blog sitesine ihtiyacınız olup olmadığını hâlen sorguluyorsanız, on yıl önce internet sitesi açmanın gerekliliğini sorgulayan işletme sahipleri ile aynı hataya düşüyorsunuz demektir. İyi bir blog ile işinize katacaklarınızı şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Blog siteleri, internet trafiğini mıknatıs gibi çeker. Arama motorları sizi anında görür.
  • Blog açarak, ürün ve hizmetlerinizi kullanan insanları bir araya getirirsiniz. Bu da bir müşteri topluluğu oluşturmanızı sağlar.
  • Blog ile düzenli içerik yayınlamak, “sektörün uzmanı” olarak görünmenizi sağlar.
  • Blog yazılarınızın yorumlar bölümü, hedef kitlenizin size ilk adımı atmalarını sağlar. Yeni müşteriler edinmek için harika bir fırsatınız olur.
  • Blog sitenizden alacağınız geri bildirimler, işinize inovasyon katar.

 

Peki her blog bunları sağlar mı?

Maalesef, her blog sitesi toz pembe tablo oluşturmaz. Hatta geçmiş dönemlerde bir blog denemesi yapıp vazgeçmiş de olabilirsiniz. Profesyonel olmayan blog girişimleri, size yarardan çok zarar getirir. Başarısız görsel tasarımlar, diğer web servisleri ile entegrasyon sorunları, hacker’ların hedefi olmak gibi problemler özellikle de “ücretsiz blog” uygulamalarında görülür. Ayrıca blog sitenize içerik girişinin zor olması da size zaman kaybettirir ve bir süre sonra blog ile ilgilenmemeye başlarsınız.

Blog sitenizi hafife almayın.

İnternette adını sıkça duyacağınız WordPress veya Blogger gibi açık kaynak kodlu blog sitesi paketleri, ilk bakışta size cazip gelebilir. Ancak bu paketleri verimli olarak kullanabilmeniz için eklenti yazılımlarına veya temalara ihtiyaç duyarsınız. Alan adı, barındırma ve kurulum işleri de ayrıca zaman ve para gerektirir. Bunlarla uğraşmak istemediğinizde, ilk düşünceniz hazır paketlere yönelmek olacaktır. Ülkemizde “hazır blog sitesi” adı altında satılan paketlerin fiyatları çok geniş bir aralıkta yer aldığından, konu üzerinde detaylı düşünmeyip o an için size ucuz görünen bir paketi seçebilirsiniz.

Ucuz blog sitesini seçtiğinizde, kısa süren bir mutluluğunuz olur. Sizden bilgileriniz istenir ve önünüze koyulan bir galeriden bir tema seçersiniz. Blog siteniz hazırlandıktan sonra, artık her şey size kalmıştır. İçeriklerinizi girmeye başlarsınız. Ancak bir süre sonra keyfiniz azalır. Görsellerin konumlandırılmasından video içeriklerin yayınlanmasına birçok konuda yardıma ihtiyaç duyarsınız. WordPress’te paragraf aralıklarını düzenlemeye çalışırken müşterinize geri dönüş yapamadığınız gün, ucuz paketin ne kadar pahalı olduğunu anlarsınız. Bizden söylemesi: Blog sitenizi hafife almayın!